Beszámoló
Csehimindszent településen megvalósult programokról
az Értékműhely keretében, a Helyi Értékek Hetében
A Vas Megyei Önkormányzat felhívásához csatlakozott alapítványunk, a Csehimindszent Jövőjéért Alapítvány, mert fontos feladatunknak tekintjük, hogy helyi értékeinket megtartsuk, a helyi lakosság közös értékeként tegyük ismertté, a hagyományokkal együtt közösségépítő erejét kihasználjuk.
Helyi Települési Értéktárunkban három kiemelt érték szerepel:
- „Mindszenty József életútja, lelkipásztori működése, szellemi öröksége”
- Csehimindszenti Mindenszentek templom
- Csehimindszenti Mindszenty József Emlékház.
Programjaink tervezésekor ennek a három értéknek a „népszerűsítését”, tartalmának megismerését tűztük ki célul. Mivel a felnőttek nagy része ismeri, tiszteli értékeinket, ezért a lakosság mellett az iskola tanulóinak a programba való bevonása volt még a célunk, így általuk más falvakban is szó esik a gyerekek által Csehimindszent értékeiről.
- október 12-én 9 órakor megnyitót tartottunk a Csehimindszenti Mindszenty József Általános Iskolában. Ekkor László Jánosné a Települési Értéktár elnöke ismertette a hét programját, a programok tartalmát, miértjét.
- október 12-én 9:15-től kettő helyszínen szerveztünk „tárlatvezetést”:
- Huszár Balázs plébános úr a Csehimindszenti Mindenszentek templomában,
- Fukszberger Imre polgármester úr a Csehimindszenti Mindszenty József Emlékházban.
Mindkettő helyszínen szó esett Mindszenty József életútjáról, lelkipásztori működéséről, szellemi örökségéről, életszentségéről. A tanulók érdeklődve hallgatták a plébános úr és a polgármester úr szavait, mert tudták, hogy a másnapi Kincsvadászaton ezekre szükségük lehet.
- október 12-én 13:30 órától Fukszberger Imréné nyugdíjas óvónő a saját meséjét mondta el, adta elő Mindszenty Józsefről, majd Frigyné Farkas Mónika tanítónő tanító mesét mondott az óvodás, iskolás gyerekeknek a Csehimindszenti Mindszenty József Emlékház udvarán, a kemence körül. A mesék után közösen játszottak a gyerekek. Nagy élmény volt a gyerekeknek, felnőtteknek a mesék mellett a helyszín is.
- október 13-án 9 órától a Csehimindszenti Asszonykórus szüreti dalcsokrot énekelt. Bevonták a gyerekeket, felnőtteket is a dalolásba, mert néhány dalt ismert a hallgatóság.
A helyi asszonykórus fellép a falu minden jeles eseményén, ahol „aktuális” dalokat énekelnek, kisebb vidám jeleneteket adnak elő a kórus tagjai. A helyi farsangi délutánok egyik fénypontja, az ő fellépésük. A falu karácsonyán és a Passió előadásakor a Mindenszentek templomban szerepelnek elkápráztatva a hallgatóságot. Más falvakban is örömet szereznek a hallgatóságnak az alkalomhoz illő dalokkal. Büszkék vagyunk rájuk.
Délelőtt a gyerekek közösen dagasztottak kenyeret, hogy a kenyérsütés kellékeit, hozzávalóit, az előkészítés és a dagasztás, majd sütés minden lépését tapasztalat alapján sajátítsák el. A frissen sült kenyeret közösen fogyasztották el.
11 órától az iskola tanulói Kincsvadászaton vehettek részt csatlakozó felnőttekkel. Térkép segítségével járták be Mindszenty Józsefhez kapcsolódó helyszíneket a faluban, ahol kincset találtak. Az utolsó „állomáson” tesztet töltöttek ki a felsős diákok, templomok képét ismerték fel az alsó tagozatosok.
Mindenkinek élményt jelentett a Helyi Értékek Hetének a programjai. Az eseményeken készült fotókból kiállítást állítottunk össze, hogy az élményeket, a tapasztalati tudást megerősítsük, feldolgozzuk.
A Helyi Értékek Hetének a programjaiban részt vett 113 tanuló 12 óvodás 27 felnőtt.
Köszönjük a lehetőséget a Vas Megyei Önkormányzatnak, az NMI Vas megyei igazgatójának, Éles Krisztinának. A programsorozat élményeivel, tudásával gazdagodott a Hegyhát lakossága, gyerekei.
Csehimindszent, 2022. 10. 15.
Fukszberger Imre László Jánosné
Csehimindszent község polgármestere Csehimindszent Jövőjéért Alapítvány képviselője